how do i work out crushing costs per tonne

how do i work out crushing costs per tonne

  • 2020 Gravel Prices Crushed Stone Cost (Per Ton, Yard & Load)

    Crush and run gravel costs $24 to $34 per ton, about $50 per cubic yard, or $0.50 to $2.00 per square foot, which is one of the cheapest materials. This mixture combines limestone, trap rock, granite, crushed rock, sand, and stone dust.

  • how do you work out price per kg from price per tonne

    Feb 23, 2013· i have 30 kg of old brake calipers im weighing in and they quoted me a price of 130 per tonne. so i worked it out like this 1000 divided by 1000 = 1 130 divided by 1000 = £0.13 per kg 0.13 * 30 = £3.90 is this correct how do you work out price per kg from price per tonne? Either way it doesn't seem worth the cost of gasoline to drive

  • Why is cost per tonne important? Calculate Cost per

    Looking forward cost per tonne analysis is the best method for evaluating a new machine purchase. Buying the cheapest machine and hoping it works likely ranks among the worst methods. By looking forward, you can work with your equipment suppliers to plug in the production numbers and costs to evaluate new machine purchases.

  • Cost Per Tonne Logging Operations Tigercat Forest

    Calculating cost per tonne Unfortunately, the process leading up to plugging numbers into this simple formula can be complex and daunting. So how do you figure out what your costs

  • Solved: Calculating Average Price Per Ton Microsoft

    I have a table of data that list all product sales. I have a calculated column that calculates the cost / ton. When I put this column in a matrix, each line calculates correctly but when I roll up the data to a product category or aggregate of the whole, the data is the average of each line ($226.73) and not total cost / total ton ($232.85).

  • Thank you, Vvelarde. Your measure gave me the same values I was receiving with my current calculated column but it got me thinking and I was able...Best answer · [email protected] Hi, use this measure: AVGCost-Tons = AVERAGEX(Table1,Table1[Cost/Ton]) Regards Victor Lima Peru Lima Peru Did I answer...0Thank you, Vvelarde. Your measure gave me the same values I was receiving with my current calculated column but it got me thinking and I was [email protected] Yeah, sorry i had a bad read of your problem. I thought you need 226.83 instead of 232.85. Regards Victor Lima Peru Lima...0
  • Figure Cost Per Mile YouTube

    Sep 28, 2013· Here is an example of how to figure cost per mile. You must know the cost per mile of your truck operation in order to develop and improve your buisness plan. A well thought out

  • quartz stone price per ton Solution for ore mining

    Standard Masonry sort is between 4” and 8” in thickness and covers 35-40 sq. ft. of wall per ton. Its shape is mostly angular average per ton price for crushing concrete. Search Results Search Results for “Average aggregate cost per ton” Crushed stone Wikipedia, the free encyclopedia and mining and processing equipment,

  • 4.9/5(2.5K)
  • Cost Models of Theoretical Mining Operations CostMine

    Mining Cost Service. When you subscribe to Mining Cost Service, you will receive all of the current PDF files and, if ordered, two full volumes of the current paper copy of current, reliable cost data, plus you will receive a full year's updating service in the format you have chosen.

  • Cost to Install Crushed Stone 2020 Cost Calculator

    For a basic project in zip code 47474 with 500 square feet, the cost to Install Crushed Stone starts at $0.72 $1.41 per square foot*. Actual costs will depend on job size, conditions, and options.

  • Ton-kilometer. Conversion based on the cost of a kilometer

    The calculator below makes a pretty simple thing first it calculates the total cost of transportation as multiplication of distance by price per kilometre, then it calculates a number of tonne-kilometres as the multiplication of distance by mass of cargo and then the total cost is divided by a number of tonne-kilometres so you will have the

  • Cost Calculator for Mass

    It can also be used to work out what the 'Cost per unit' was if the 'Quantity' and 'Total cost' are known. Or the 'Quantity' if the other two are known. In other words, given any two values out of the three, the third can be worked out. And so, values can be entered in any two (out of the three) boxes at the top (and in any order). To do any of

  • Cost of crushed stone Calculate 2020 Prices

    You might find it more cost effective to hire a landscaping company to perform the work for you. Landscaping companies will most always get better prices on crushed stone — saving your back and additional costs of crushed stone, so shop around, ask your neighbors if they can recommend someone. View other Lawn and Garden Costs:

  • 2020 Gravel Driveway Costs Road Base & Crushed Rock

    HomeAdvisor's Gravel Driveway Cost Guide provides average prices (per square foot, yard, & ton) for road base materials, including gravel, crushed rock, crush & run stone, limestone and shell for building a driveway, private road or parking lot.

  • Gravel Calculator Estimate Landscaping Material in Yards

    Step One: Calculate Volume in Yards. The first step to estimating gravel, sand, or soil is to estimate the volume of material needed. Start by measuring the length, width, and depth of the area you need to fill in the same unit of measurement.

  • Rock Crushing Rule of Thumb Mineral Processing & Metallurgy

    The approximate capacity of a jaw crusher for hard rock application at a typical setting may be obtained by multiplying the width by 10 to get tonnes per hour. For example, a 48 by 60 crusher will have a capacity in the order of 600 tph when crushing ore in a hard rock mine. Source: Jack de la Vergne

  • Prepared for: MeMO 2016 Reducing Mining Costs and Value

    Generate Total Services Cost per Blast ton. Operating Cost -Basis ITH Supply Drill Costs Cost Indirect Cost • Crushing & Hoisting • Underground Services • Utilities • Surface Services Fixed rate component will bottom out your costs. Direct Mining (ITH, Blasting, mucking) is variable and

  • Crush and Run: The Comprehensive Guide

    By taking a few moments to educate yourself on budgeting for and installing crush and run, you’ll be able to make the most informed project decisions. Crush and Run Material Prices. When working with crush and run, one of your greatest expenses will obviously have to do with the cost of materials. While there’s no “magic” number that

  • MILLING AND RECYCLING

    determined. For example, if the cost of aggregate is $10 per ton and the cost of liquid asphalt is $200 per ton, then a mix using 6% liquid asphalt would have a material cost of $21.40 per ton, as shown in Fig. 7. If this material was available from a job at no cost to the producer, and it cost $3.40 per ton to truck it to the plant

  • Crushed Stone: Determing Yards Per Ton

    Crushed stone is quoted at a weight of 2700 pounds per cubic yard. Your stone dealer tells you he has a truck that can deliver 20 tons of stone per load. You need to know who many cubic yards that comes out to. Here is the math: 20 tons X 2000 pounds per ton = 40,000 pounds 40,000 pounds / 2700 pounds per cubic yard = 14.29 cubic yards

  • Soybean Crush Reference Guide

    The crush is quoted as the difference between the combined sales value of soybean meal and oil and the price of soybeans. The Board Crush spread includes Soybean futures, which are traded in cents per bushel, Soybean Meal futures priced in dollars per short ton, and Soybean Oil futures traded in cents per

  • Calculate the Cost of an Asphalt Driveway: Materials

    Calculate the Cost of an Asphalt Driveway. How much does an asphalt driveway cost?Budgeting for the cost of an asphalt driveway is not as simple as inputting a few details into an online cost calculator, there are just too many variables. In this asphalt driveway cost guide we will walk you through all the different scenarios that you may encounter and the installation factors that can affect

  • Cost to Install Crushed Granite 2020 Cost Calculator

    For a basic project in zip code 47474 with 500 square feet, the cost to Install Crushed Granite starts at $0.85 $1.73 per square foot*. Actual costs will depend on job size, conditions, and options.

  • cents per tonne portable crushing costs

    REMco''s common VSI questions. Autogenous VSI units use a rock lined rotor and a rock lined chamber; materials at the same or less wear cost per net ton of product as a cone crusher. . minus 3” will typically produce minus 3/4” (20mm) for 25 to 40 cents per ton wear cost.

  • Gravel Calculator Easily Calculate How Much Gravel You Need

    Gravel Calculator How much gravel do I need. When it comes to a new gravel, slate or other aggregate surface, understanding what quantities you need is very important. Too few aggregates can lead to additional deliveries, which can waste time and money. Too many aggregates lead to

  • Crushed Stone: Determing Yards Per Ton

    Crushed stone is quoted at a weight of 2700 pounds per cubic yard. Your stone dealer tells you he has a truck that can deliver 20 tons of stone per load. You need to know who many cubic yards that comes out to. Here is the math: 20 tons X 2000 pounds per ton = 40,000 pounds 40,000 pounds / 2700 pounds per cubic yard = 14.29 cubic yards

  • Soybean Crush Reference Guide

    The crush is quoted as the difference between the combined sales value of soybean meal and oil and the price of soybeans. The Board Crush spread includes Soybean futures, which are traded in cents per bushel, Soybean Meal futures priced in dollars per short ton, and Soybean Oil futures traded in cents per

  • Cost to Install Crushed Granite 2020 Cost Calculator

    For a basic project in zip code 47474 with 500 square feet, the cost to Install Crushed Granite starts at $0.85 $1.73 per square foot*. Actual costs will depend on job size, conditions, and options.

  • cents per tonne portable crushing costs

    cents per tonne portable crushing costs. cents per tonne portable crushing costs. Three Acres And Liberty: Ch. 6-10 Soil and Health Library The railroads often crush out boat competitionby absorbing docks and Get Price. REMco''s common VSI questions spend 5 bucks to save 10 cents and call it Cost per ton was slightly higher

  • Gravel Calculator Easily Calculate How Much Gravel You Need

    Gravel Calculator How much gravel do I need. When it comes to a new gravel, slate or other aggregate surface, understanding what quantities you need is very important. Too few aggregates can lead to additional deliveries, which can waste time and money. Too many aggregates lead to

  • how do i work out crushing costs per tonne

    How Do I Work Out Crushing Costs Per Tonne. how do i work out crushing costs per tonne how do i work out crushing costs per tonne. Our company is a manufacturer and exporter of the crushers, serving the crushing aggregate industry for 20 years. Contact Supplier. Live Chat; how much ton per hour x jaw crusher 23839.

  • how do i work out crushing costs per tonne

    calculating cost per ton for crushing plant. average price per ton crushed rock oregon 2012 in san diego us. typical cost per ton for portable on site aggregate crushing jawcrushers mining industry » More how to work out cost per tonne . Get price; quartz stone price per ton Solution for ore mining

  • Calculate the Cost of an Asphalt Driveway: Materials

    Calculate the Cost of an Asphalt Driveway. How much does an asphalt driveway cost?Budgeting for the cost of an asphalt driveway is not as simple as inputting a few details into an online cost calculator, there are just too many variables. In this asphalt driveway cost guide we will walk you through all the different scenarios that you may encounter and the installation factors that can affect

  • 2020 Crushed Stone Prices Crushed Rock Costs & Advantages

    Minimum Cost: $27.50 per ton of basic landscaping crushed stone when 23 or more tons are purchased at one time. Costs increase per ton when fewer tons are ordered. Maximum Cost: $64.20 per ton of white marble crushed stone, not including delivery. Crushed Stone Cost Factors. As you saw above, there is quite a range for crushed stone prices.

  • How Much Does Crushed Limestone Cost? HowMuchIsIt

    Young’s Sand and Gravel, a landscape supply company located in Ohio, charges $20 a ton for all limestone, except for #8, which can cost $2 more a ton. If the supplier charges by the yard, then the costs can be about $27 to $40 per yard. At Mains Landscape Supply, for instance, the cost of crushed limestone is $38.95 per yard.

  • Hard core, how to work out quantity of stone required

    Mar 25, 2008· I'm renewing the hard core (sub-base)on my drive-way. Not sure how to work out the quantity required. Being dyslexic and hopeless at maths this is giveing me brain ache!!

  • How Much Extra Does It Cost You to Work? The Balance

    Allison also shakes hands with clients, so her nails need to look professional. She gets manicures twice a month, at the cost of $25 per manicure. She wouldn't normally do this if she wasn't working. She spends $600 per year on this, and it takes her an additional three hours per month or another 36 hours per year.

  • Price per lb app / Cost per pound

    Example 2: If the item's label displays the weight as 1.4 lb, type the retailer and the good's make, enter 1 in the pounds field, enter 1 in the pounds field, enter 4 in the 00 (decimal) field, leave the ounces fields unchanged, fill out the Price field and Calculate to calculate the cost per pound. Example 3: You are offered a box of chocolates labeled 750g at $6.50.

  • How Much Does Gravel Cost? [2020]

    May 24, 2017· The hiring of gravel installers is apparently dependent on your preferences. On a normal basis, intaller’s rate ranges from $50 to $75 per hour. Even so, you may also try to work it out on your own if the project is basic and may be done even without the help of skilled laborers.